Mongolian Turkish Schools

With the status of Science high school, Mongolian Turkish Schools embarked to giving education in 1994 in Ulaanbaatar, Bayan-Ulgii, Darkhan and 1999 in Erdenet.

During this time due to the superior performance of our teachers, and our students’ ambitious study ethic, with the support from our parent-teacher association and from our valuable statesman with the precious people of Mongolia brought our position today to most successful schools of Mongolia. The lessons are taught in English, Turkish and in Mongolian. Text books and equipment are supplied from Turkey. 2976 students have graduated from our school so far and most of them continued their higher education abroad (in countries such as USA, Turkey, UK, China, Russia, Japan and South Korea etc…..)

Mongolian –Turkish schools run from success to success with unity, motivation, sacrifice and ambition.

Манай сургуулиуд 1994 оноос эдүгээ 19 жилийн турш багш, сурган хүмүүжүүлэгчдийн хичээл зүтгэл, сурагчдынхаа шамдан суралцах хүсэл эрмэлзэл, сургууль-эцэг эхийн хамтын ажиллагаа болон эрхэм хүндэт төрийн түшээд, Монголын ард түмний халуун дотно дэмжлэгтэйгээр үйл ажиллагаагаа амжилттай явуулсаар ирсэн билээ. Манай сургуулийн сургалт хичээлууд монгол, турк, англи хэлээр явагддаг бөгөөд 2011-2012 оны хичээлийн жилийн байдлаар тус сургуулиудад нийт 1350 сурагч суралцаж байна. Ирэх хичээлийн жилд бид 1500 сурагчтай болох зорилготой ажиллаж байна. Өнөөдрийг хүртэл манай сургуулиудыг нийт 2976 сурагч төгссөн бөгөөд эдгээр сурагчид гадаадын их дээд сургуулиудад /АНУ, Турк, Их Британи, ОХУ, Япон, Солонгос… гм/ суралцаж байна.

Боловсролын үйл ажиллагаанд багийн ажиллагаа, дэмжлэг урамшил, хичээл зүтгэл зайлшгүй хэрэгцээтэй байдагчлан Монгол-Туркийн хамтарсан сургуулиудын амжилтын үндэс нь энэ бүхэн оршиж байдгаараа онцлог юм. Бидний зорилго бол үргэлж урагшлан дээшлэх, Монгол Турк хоёр улсын нэр хүндийг өндөрт өргөж явах юм.

Монгол-Туркийн сургуулиуд нь орчин үеийн бүхий л шинэчлэлийг дагаж хэрэгжүүлдэг

This school was opened in 1994. Mathematics, chemistry, physics, and computer lessons are taught in English by Turkish teachers, and Social Sciences and Mongolian lessons are taught in Mongolian by Mongolian teachers. Our students learn and work, combining theory and practice, under the leadership of experienced teachers and educators in large, bright, clean, and tidy classrooms, each complete with its own screen and overhead projector, as well as in computer rooms and biology, chemistry, and physics labs with full equipment.

Тус сургууль нь 994 онд байгуулагдсан ба математик, хими, физик, компьютерийг англи хэлээр турк багш нар зааж нийгмийн ухааны хичээлүүдийг монгол багш нар заадаг.

Манай сурагчид бүрэн тохижсон цэвэр тохитой лабортори болон анги танхимд мэргэжлийн сайн багш нараар онолын болон дадлагын мэдлэгийг олж авдаг.

Darkhan Mongolian Turkish High School with its 245 students has been operating in the field of education since 1994. While English is the core language, Turkish and Mongolian are the languages that the subjects are taught through.

All the subjects are taught by qualified and experienced teaching staff. The laboratories for Chemistry, Biology, Physics and Multimedia as well as ICT room are fully equipped with the latest technology. Besides modern dormitories and a sizable dining room here are the some of the facilities of our school: library, gym, cafeteria, large campus and conference hall.

Манай сургууль 1994 онд анх үүд хаалгаа нээсэн бөгөөд одоогийн байдлаар 245 сурагчтайгаар, англи, турк, монгол хэлээр сургалтын үйл ажиллагаагаа явуулж байна.

Сурагчдад маань өндөр мэдлэг туршлага бүхий багш нар уужим саруул анги танхим, хамгийн орчин үеийн мэдээлэл зүй, физик, биологи, химийн болон хэлний кабинетуудад хичээл заадаг болно.

Үүнээс гадна манай сурагчид номын сан, биеийн тамирын заал, цайны газар бүхий тохилог хичээлийн байранд хичээллэж орчин үеийн тохилог дотуур байр, хурлын танхим болон хоолны газраар үйлчлүүлдэг юм.

Orkhun Mongolian Turkish High school has been operating in the field of education since 1999. While English is the core language, Turkish and Mongolian are the languages that the subjects are taught through.

Bayan-Ulgii Mongolian Turkish High school has been operating in the field of education since 1994-1995. While English is the core language, Turkish and Mongolian are the languages that the subjects are taught through.

Баян-Өлгий аймаг дахь Монгол- Туркийн хамтарсан сургууль 1994- 1995 оны хичээлийн жилд анх тулгын чулуугаа тавьсан түүхтэй билээ. Тус сургууль англи, турк, монгол хэлээр хичээлээ явуулдаг бөгөөд Мэргэжлийн болон заах аргын ур чадвар сайтай, өндөр зэрэгтэй,туршлагатай багш нарын бүтээлч хамт олон ажилладаг. Манай сургууль хичээлийн уужим,саруул анги танхимууд, Физик, Хими, Мэдээлэл зүй, Биологи, Англи, Турк хэлний хичээлийн дадлагын иж бүрэн лабораториуд, проектор, компьютерээр бүрэн хангагдсан юм.